Tatlı Su Balıkları Hakkında Araştırma

Aşağa gitmek

Tatlı Su Balıkları Hakkında Araştırma

Mesaj  Admin Bir Ptsi Mart 01, 2010 10:41 pm

TATLI SU BALIKLARIBalıklar latincede Pisces olarak tarif edilmektedir.Balıkların tümü neredeyse yaşamlarının tamamını sadece suda geçirmektedir.Balıklar solungaçları ile solunum yapmaktadırlar.Lepistes, moly, kılıçkuyruk gibi doğurarak üreyen balıklarda vardır.Bu balıkların bazıları yumurtalarını karınlarında saklarlar ve yumurta karında çatlar.Böylece doğurarak üreme gerçekleştirirler.

Şimdiye kadar rastlanan en eski balık fosili 500 milyon yaşındadır.Balıklar kemikli balıklar ve kıkırdaklı balıklar olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Ayrıca nesli tükenmiş olan 2 balık gurubu daha vardır.Bu balıklarda zırhlı balıklar ve dikenli köpek balıkları olarak adlandırılmışlardır.Bu balıkların nesli 300-400 milyon yıl önce tamamen sona ermiştir.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan hareketle toplam balık türlerinin 40.00 kadar olduğu söylenmektedir.Bu sebeble balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanlardır.

Balıklar önemli protein kaynaklarından biridir.Bu durum balıkların ticari değerini arttırmaktadır.Balıkların yaşama alanları oldukça geniştir.Soğuk sularda, sıcak tropikal sularda, acı ve tatlı sularda ve hatta insanlığın şimdiye kadar ulaşamadığı derin karanlık sularda bile yaşayabilmektedirler.
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 171
Kayıt tarihi : 01/03/10
Yaş : 28
Nerden : İzmir

Kullanıcı profilini gör http://elektrobilgi.forumotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz