Köpek balıklarının saldırı öncesi fırlayan çenesi

Aşağa gitmek

Köpek balıklarının saldırı öncesi fırlayan çenesi

Mesaj  Admin Bir Paz Mart 21, 2010 2:07 am

Denizlerin en tehlikeli canlısı olarak bilinen köpekbalıklarının saldırı öncesi fırlayan çenesi kare kare görüntülendi.

Dünya üzerinde hastalanmayan tek hayvan olan köpekbalıkları, özellikle okyanus ülkelerinde bir korkulu rüya durumunda.


Fosil kayıtlara göre yaklaşık 400 milyon yıldır bu gizemli yaratıklar dünyamız denizlerinde, yaşamlarını hiç bir değişikliğe uğramadan sürdürmektedirler. Köpekbalıkları, omurgalı hayvanların kıkırdaklı balıklar sınıfından olan canlılardır. Vücut yapıları kemik yerine kıkırdaktan oluşur, bu nedenle sualtında oldukça kıvrak hareket edebilirler. En büyük dezavantajları, kemikli balıklarda bulunan ve su içinde dengede kalmalarını sağlayan “yüzme keselerinin” olmayışıdır. Yüzmeyi bıraktıkları anda, ağır bir metal parçası gibi dibe çökerler. Yani, sürekli hareket etmek zorundadırlar. Bununla beraber yüzme keselerinin olmaması, su içinde dikey yönde oldukça hızlı hareket edebilmelerini sağlar. Ayrıca, bu hayvanlarda vücudun yaklaşık %20-30’u karaciğerden oluşur. Bu çok yağlı karaciğerler, köpekbalıklarına pozitif bir yüzerlilik kazandırır.


Bugün dünyada 350 köpekbalığı türü yaşamaktadır. Bunlardan 10’u, saldırı olaylarından sorumlu tutulmaktadır. Türkiye civarındaki denizlerde ise 27 köpekbalığı türü yaşıyor ve bunlar içinde tehlikeli olabilecek 8 tür var.


En büyük tür yaklaşık 20 metrelik uzunluğuyla balina köpekbalığı (Rhincodon typus), en küçüğüyse 20 cm’lik cüce kedibalığıdır (Etmopterus perryi). Balina köpekbalıkları dışındaki türlerin hepsi etçildir. Balina köpekbalıkları ise dev cüsselerine rağmen sadece planktonlarla (mikroskopik canlılar) beslenirler. En büyük etçilse “büyük beyaz” olarak bilinen 7,2 metrelik boyuyla, Carcharodon carcharias’tır. Ancak türlerin çoğunluğu oldukça küçük boyludur. Buna ilaveten tehlike yaratabilecek herhangi bir organları yoktur ve insanlara potansiyel bir tehlike kaynağı olamayacak kadar derinlerde yaşarlar.


Testereyi andıran korkunç jilet gibi keskin dişleriyle yakaladığı avını anında öldüren köpekbalıkları, özellikle Florida ve Avustralya'da insanlara saldırdığı biliniyor.


Saldırılar genellikle sörf yapan sporculara gerçekleştiriliyor.Bilimadamları köpekbalıklarının sörf tahtalarını bir büyük balık ve av sanarak saldırdığını belirtiyor.


En saldırgan tür olan büyük beyaz köpekbalığının saldırıdan hemen önce çenesinin 20-30 santim kadar öne çıktığı kare kare görüntülendi.


İŞTE O GÖRÜNTÜ VE KÖPEKBALIKLARININ SALDIRI FOTOĞRAFLARI..

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 171
Kayıt tarihi : 01/03/10
Yaş : 29
Nerden : İzmir

Kullanıcı profilini gör http://elektrobilgi.forumotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz